Lokala utsläpp – globala problem: en politikerutfrågning om klimatet
 
Klimatförändringarna kan kännas stora och svårgripbara. De senaste åren har vetenskapen allt tydligare pekat ut vad som kommer hända om vi inte förändrar hur våra samhällen fungerar. Trots det står vi och stampar. Även om klimatet är globalt är alla utsläpp till syvende och sist lokala. Så vad kan Stockholms kommunpolitiker göra för att ta klimatutmaningarna på allvar? Det vill vi ta reda på!
 
Välkomna på en utfrågning med Stockholms kommunpolitiker om miljö, klimat och vad den lokala politiken har för möjligheter att bidra till en positiv förändring. 
 
Deltar gör representanter från partierna i Stockholms stadshus. Moderatorer: Ida Hennerdal och Magnus Höij.
 
Arrangörer
Abrahamsbergskyrkan
Equmeniakyrkan Hässelby
Västerortskyrkan i Vällingby
Studieförbundet Bilda
Plats: Bromma folkhögskola, Åkeshovsvägen 29, vid Kapellet.
Tid: 25 augusti kl. 18.00 – 20.00. 
Välkomna!