Feministpastorn Esther Kazén presenterar sin nya bok. Feministpastorns tro och tvivel.

Torsdag 22 oktober 19.00 i Abrahamsbergskyrkan.

Från bokförlaget bazar hemsida kan vi läsa följande presentation:

”Religion, politik och feminism i världens mest sekulariserad land

Att vara både frikyrkopastor och feminist kan vara komplicerat. Esther Kazens tro kantats av tvivel och frustration över en religion som utövat både kvinnoförtryck, homofobi och rasism? Hur orkar hon älska sin tro utan att blunda för dessa problem? Och hur är det egentligen att vara troende i ett av världens mest sekulära länder? Esther vill vara troende utan att förenkla eller förminska och löser det genom att vara vän med både sin tro och sina tvivel.

Feministpastorns tro och tvivel ger en glimt av hur livet som kristen kan se ut och visar på att det är fullt rimligt att vara troende, feminist och allierad för HBTQ-personers rättigheter. Radikala och inkluderande värderingar finns i kristendomens själva grund.”

Bokförsäljning. Lätta förfriskningar.

Esther Kazen arbetade under vt 2020 som pastor i Abrahamsbergskyrkan.

OBS! Max 50 personer. Kom i tid.