Allhelgonahelgen i Abrahamsbergskyrkan

Under allhelgonahelgen får vi minns på ett särskilt sätt våra döda. Vi smyckar deras gravar med blommor och tänder ljus som lyser upp i mörkret mellan lördag och söndag.

Allhelgona är den helg på året då vi tillsammans med människor i Sverige och i världen uppmärksammar och minns dem som lämnat det här livet. En helg då vi påminner oss om att döden finns, och drabbar oss alla. Vi påminns också om det kristna hoppet, som berättar att det finns ett liv efter döden.

I Abrahamsbergskyrkan tänder vi ljus för de i vår församlings gemenskap som har avlidit sedan förra allhelgonahelgen. Det sker på lördagen.  Och ett ljus för alla de andra, som du och jag tänker på, saknar och minns med glädje.

Tänd ett ljus i samband med helgens gudstjänster.

Ljuset lyser upp i mörkret. Ljuset gör skillnad.

 

Gudstjänster i Abrahamsbergskyrkan i Allhelgonahelgen 2020

 

Lördag 6 november, Alla helgons dag, Helgonen

11.00 Gudstjänst
Tacksägelse över de som avlidit under året.
Predikan: Helena Eriksson
Gudstjänstledning: Ingrid Engback
Sång: ArtSong
Organist: Thore Kennestad

Söndag 7 november, Alla själars dag; Vårt evighetshopp

11.00 Nattvardsgudstjänst.
Predikan: Lena Liman
Gudstjänstledning: Helena Eriksson
Organist: Helena Bäckman